TAHIL ÖĞÜTÜCÜLER
ANA KUCAGI VE CİVCİV ISITICI LAMBALAR
TİCARİ KULUÇKA MAKİNALARI

Kuluçka Makinesi

Kuluçka makinesi, yumurtaların civcive dönüşmesi için gerekli olan koşulları sağlayan sistematik bir düzenektir. Kuluçka dönemi için hazırlanan yumurtalar, kuluçka makinesi yardımı ile kanatlı bir hayvana gerek duymadan yumurtadan civciv çıkmasını büyük oranda sağlar. Kuluçka dönemi, kanatlı hayvanların soylarının devamlılığını getirebilmesi için yumurtalarının üzerinde belli bir süre durmasını ifade eden süreye işaret eder. Kuluçka dönemi, kanatlı hayvanların türüne göre farklı süreleri kapsayabilir. Kuluçka dönemi, doğal yollarla ya da kuluçka makineleriyle gerçekleştirilir. Kuluçka makineleri, süre ve koşul gibi gerekli faktörleri sağlar. Yumurtadaki embriyonun gelişmesi ve büyümesi için bazı çevresel faktörlerin karşılanması gerekir. Bu faktörler;

  • Nem
  • Isı
  • Havalandırma
  • Çevirme Sistemi

Kuluçka makinesi, yukarıda sayılan bu çevresel faktörleri yumurtaya sağlamalıdır. Çünkü doğal yollarla gerçekleşen kuluçka döneminde bu işlemi, yumurta üzerinde bulunan kanatlı anne yapar. Örnek olarak en bilindik kuluçka hayvanı tavukları verebiliriz. Tavuk kuluçkaya yattığında, embriyonun gelişimi için ihtiyaç duyduğu ısı ve nemi kendisi sağlar. Ayrıca yumurtaları gagası yardımı ile çevirir ve embriyonun yumurta kabuğuna yapışmadan gelişmesine yardımcı olur. Doğal yollarla gerçekleşen kuluçka dönemi aynı zamanda kuluçka makineleriyle de sürdürülmeye devam ediyor.

Kuluçka makinesinin teknolojik gelişmeler ile ortaya çıktığı sanılsa da aslında tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Çok eski bir uygulama olarak ifade edilebilir. İlk kuluçka makinesinin Antik Mısır’da kullanıldığı söylenmektedir. Kanatlı hayvanların neslinin devam etmesi için özel olarak hazırlanan kuluçka odalarında üreme sağlanırdı. Günümüzde ise özellikle teknolojik gelişmelerin de yardımı ile kuluçka makineleri daha donanımlı hale gelmiştir. Dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan kuluçka makineleri, civciv üretimini de önemli ölçüde etkilemektedir. Kuluçka makineleri sadece tavuklar için kullanılan bir makine değildir. Nesli kaybolma tehlikesi gösteren kanatlıların da nesil devamlılığını sağlamak için yine kuluçka makineleri kullanılıyor. Bunun yanı sıra doğal koşullarda yumurtalara karşı oluşan tehditler de yine kuluçka makineleri ile ortadan kaldırılmış oluyor. Kuluçka makineleri, kullanım alanları ve kapasitelerine göre farklı modellerden oluşur. Kapasite oranı olarak, bir kuluçka makinesinin minimum kapasitesi 7 adet, maksimum kapasitesi ise 2000’den fazla olarak değişebiliyor. Kuluçka makineleri; mini ya da hobi kuluçka makineleri, ticari kuluçka makineleri, endüstriyel kuluçka makineleri olarak 3 farklı kategoriye ayrılabilir.

Kuluçka Makinesi Nasıl Kullanılır?

Kuluçka makinesi, yumurta içerisinde bulunan embriyonun gelişmesi için gerekli olan fiziki koşulları sağlayan ve kuluçka döneminin kontrol edilmesine imkân tanıyan sistematik bir makinadır. İhtiyaç duyulması durumunda ısı ve nem ayarlamaları da kolaylıkla çalışabilir. Böylelikle minimum oranda kayıpla üretim elde edilir. Peki kuluçka makinesi nasıl kullanılır?

Kuluçka makinesi kullanılmaya başlanmadan önce kullanım talimatını okumanız, ne yapmanız gerektiğine dair size fikir verecektir. Özellikle kuluçka makinesini ilk defa kullanacaksanız kullanım talimatlarına dikkate alarak uygulamalısınız. İlk olarak kuluçka makinesinin kurulumunu yapmanız gerekir. Kullanım kılavuzundan yararlanarak hazırlanan kuluçka makinesini, 2 – 3 saat kadar hiçbir ayarlama yapmadan boş bir şekilde çalıştırın. Böylelikle kuluçka makinesi belli bir ısı ve nem oranına sahip olur. Daha sonra yumurta dizilimini gerçekleştirin. Yumurta dizilimi yaparken, yumurtanın sivri kısmının aşağı tarafa baktığına emin olun. Yumurtalar viyollere yerleştirildikten sonra makinenin kapağını kapatabilirsiniz.

Dikkat! Nem göstergesini günlük ya da iki günde bir olarak kontrol edin. Nem oranının düşmesi durumunda az miktarda su eklemeniz gerekir. Kuluçka süresi bitene kadar makinenin kapağını asla açmayın. Kuluçka sürecinin sonuna doğru, çıkımlar başlamadan hemen önce viyollere dizilen yumurtalar alt ızgaralara tekrar dizilir. Yumurtadan çıkış sürecinde en önemli olan faktör nemdir. Makine içerisindeki nem oranının yeterli olması, civcivin kabuğu kolayca kırmasına, yumurtadan daha hızlı ve kolay bir şekilde çıkmasına yardımcı olur. Nemin yetersiz olması durumunda su ilavesi yapabilirsiniz. Kuluçka makinesinde nem yetersizse, yumurta kabukları kuruyacağı için, civciv kırma işlemini gerçekleştiremez ve yumurtadan çıkamaz. Bu da civcivin ölmesine neden olur.

Bu süreç boyunca kuluçka makinesinin kapağını açmayın. Civcivlerin hepsi kabuklarından çıkmış olsa bile 48 boyunca makine içerisinde bekleyebilirler. Su ve yem ihtiyacını 2 gün sonra giderebilirsiniz çünkü kabuğundan yeni çıkan civciv besin eksikliği hissetmez. 2 gün sonra civcivleri makineden çıkarabilirsiniz. Kuluçka makinesini temizleyip 2 gün kadar havalandırın. Temizlik yaparken kimyasal içerikli madde kullanmamaya dikkat edin. Kuluçka Makinesi Ayarları; • Sıcaklık ayarı • Parametre ayarı • Nem ayarı • Isıtma ünitesi

2021 Yılı Kuluçka Makinesi Fiyatları Nelerdir?

Kuluçka makineleri, çok uzun zamandır civciv üretiminde kullanılan bir araçtır. Ancak her sene kuluçka makinesi fiyatlarında farklı rakamları görmek mümkün. 2021 yılında kuluçka makineleri fiyatlarının ne kadar olduğu ise merak edilen bir diğer konudur. Kuluçka makineleri modellerine ve kapasitelerine göre farklı fiyat etiketlerine sahiptir. Ancak şu da var ki işletmelere göre kuluçka makinesi fiyatlarında farklılıklar gözlemlenebilir. Hobi kuluçka makineleri 600 TL’den başlayan fiyatlarla alıcılarını bekliyor. Kuluçka makinesinin kapasitesi artıkça fiyatında da artış meydana gelir. Genel olarak hobi kuluçka makinesi fiyatları 600 – 2000 Tl arasında değişmektedir. Otomatik hobi kuluçka makineleri ise 900 ila 3000 TL arasında bir fiyata sahiptir. Ticari kuluçka makinelerinin kapasitesi daha fazla olduğu için fiyatlarındaki artış da bir o kadar fazladır. Kapasitesine göre fiyatı değişen ticari kuluçka makineleri fiyatları 3000 TL - 11000 TL arasındadır.

Kuluçka Makinesi Nem Ayarı Kaç Olmalıdır?

Nem, kuluçka döneminin eksiksiz olarak tamamlanabilmesi için gerekli olan çevresel faktörlerden biridir. Özellikle yumurta içerisindeki embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için neme ihtiyaç duyar. Hem kuluçka sürecinde hem de yumurtadan çıkış için, kuluçka makinesi içerisinde belli bir nem oranının olması gerekir. Ayrıca nem değeri, yumurtaların ait olduğu türlere göre değişim gösterebilir. Bu nedenle kuluçka makinesinin nem ayarını ayarlamadan önce, kuluçkaya yatıracağınız yumurtanın ısı ve nem isteği hakkında bilgi edinerek ayarlayın.

Nem ayarının düşmesi durumunda, kuluçka makinesine azar azar su ilavesi yapabilir, nem dengesini sağlayabilirsiniz. Yumurtalar arasında bir genelleme yapılacak olursa 37.8 derecelik sıcaklık, 55-60 oranında nem her yumurta için kullanılabilecek bir orandır. Ancak dediğimiz gibi yine de nem ve ısı değeri yumurta türlerine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca civcivlerin yumurtadan çıkmasına 3 gün kala, yumurta çevirme işlemi durdurulmalıdır. Sıcaklık ayarı 37 dereceye düşürülür, nem ise 65-70 olacak şekilde artırılır. Nemi artırmak için su ilave edebilirsiniz.

12’li Kuluçka Makinesi

12’li kuluçka makinesi, genellikle hobi kuluçka makineleri kategorisinde yer alan bir modeldir. Oldukça fonksiyonel bir makine olan 12’li kuluçka makinesi, farklı yumurta cinsleri için de uygundur. Silindir viyol çevirme sistemine sahip olduğu için istediğiniz boy yumurta için kullanabilirsiniz. Ayrıca çevirme işlemini de otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Sahibinden kuluçka makinesi ile kuluçka döneminin kontrolünü kolaylıkla sağlayabilir, ısı, nem gibi faktörlerin ayarlamalarını yapabilirsiniz. Toplamda 12 adet yumurta alacak kapasiteye sahiptir. 12’li kuluçka makinesi tavuk, ördek, hindi, kaz, bıldırcın gibi kanatlı hayvan yumurtalarının kuluçka dönemi için kullanıma uygundur. Üstelik döl kontrol lambası ile yumurtanın dolu ya da boş olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Son olarak kuluçka makinesi ile ilgili bir diğer önemli konu, kuluçka makinası temizliğidir. Kuluçka makinası temizlenirken, öncelikle kimyasal madde içermeyen temizlik malzemesi kullanmaya dikkat edin. Kuluçka süresi makine içerisinde gerçekleştiği için, özellikle makine içi temizlikte kimyasal madde kullanılması embriyonun gelişim sürecini olumsuz şekilde etkileyebilir. Yeni alınan kuluçka makinası temizlenirken nemli bir bez kullanılması yeterli olacaktır. Her kuluçka süreci bittikten sonra, kuluçka makinesi temizlenmeli ve diğer kuluçka sürecine hazırlanmalıdır. Kuluçka makinası temizliği, 2 şekilde gerçekleşir; elektronik ve mekanik parçaların temizliği ve makinanın gövdesi, viyolleri, raflarıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR