Kuluçka Makinelerinde Sıcaklık Ve Nem Ayarı

Bir önceki yazımızda kuluçka makinelerinde sıcaklık ve nemin kuluçka dönemi için ne derece hayati olduğundan ve de ne işe yaradığından bahsetmiştik. Peki kuluçka dönemi için sıcaklık ve nemin bu kadar önemli olduğunu öğrendiğimize göre artık “hangi günler, hangi yumurta türünde sıcaklık ve nem ne kadar olmalıdır ?”  sorusuna hep birlikte cevap arayalım.

C:\Users\kadir\Downloads\17-0.png

Sıcaklık Ayarı

Kuluçka Makinelerinde sıcaklık ayarı ön gelişme sürecinde tavuk yumurtaları için 37.6, hindi yumurtaları için 37.4, ördek yumurtaları için, 37.5, kaz yumurtaları için 37.4, bıldırcın yumurtaları için 37.4 derecedir. Çıkım süreci içişinse tavuk yumurtalarında 37.2, hindi yumurtalarında 36.9, ördek yumurtalarında 37.1, kaz yumurtalarında 39.9, bıldırcın yumurtalarında 37.2 derecedir. Yukarda da belirttiğimiz gibi bir önceki yazımızda sıcaklığın yumurta embriyosunun gelişiminde ne kadar hayati rol oynadığından bahsetmiştik, bu sebeple kuluçka makinenizin sıcaklık değerini sık sık kontrol etmenizde fayda olacaktır. Aksive beklenmeyen bir durumda bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz. C:\Users\kadir\Downloads\vgv9h98g2GBK8uEA-636776150775737807 (1).jpg


Nem Ayarı

Kuluçka makinelerinde nem ayarı ön gelişme sürecinde tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın yumurtalarında aşağı yukarı %50-60, çıkım sürecinde ise yine hepsinde aşağı yukarı %70-80 dolaylarında olmalıdır. Kuluçka sürecinde nemin neden hayati olduğunu ve de ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıca nem değerinin daha sabit ve sağlıklı seyredebilmesinin açısından Kuluçka Makinenizi rutubet olmayan oda sıcaklığında bir ortam tutmanız faydalı olacaktır.C:\Users\kadir\Downloads\2346178a-a79b-4782-9aab-6c96ffec1d3a_yüksek-nem.jpgPeki Beren Kuluçka Makineleri Sıcaklık Ve Nemi Nasıl Sağlıyor ?

Kuluçka Makinelerimiz gerekli sıcaklık ve nemi nasıl sağlıyor ? Bu sorunun cevabı Beren Kuluçka için oldukça basit. Çünkü bir kuluçka makinesinin sağlaması gereken ve de kalitesinin anlaşılabileceği yegane unsurlar sıcaklık ve nemdir, bunu sağlamanın yanında kuluçka makinesinin içerisindeki sıcaklık ve nemi muhafaza edebilmektir. İşte tam da bu yüzden bu sorunun cevabı Beren Kuluçka için basit dedik. Çünkü bahsedilen kaliteyi en iyi şekilde bizler sizler için sağlamaktayız. 

Nasıl Çalışır ?

Kuluçka makinelerinde en başta sıcaklık sağlama unsurlarından ve de sürecinden bahsedecek olursak makine içerisindeki ısıtıcı gerekli sıcaklığı sağlar ardından fan yardımıyla sıcaklık makine haznesinin içerisine eşit olarak dağılır. Bunun ardından gerekli sıcaklık sağlanınca suluklara doldurulan su buharlaşıp kuluçka süresi için gerekli olan nemi sağlayacaktır. Ayrıyeten tam otomatik kuluçka makinelerimiz sayesinde sıcaklık ve nemi hiç yorulmadan tam olması gereken aralıkta tutabileceksiniz. Daha az enerji harcayarak sıcaklık ve nemi dengede tutabilmenin asli koşulu izolasyondur. Bu sebeple size en büyük tavsiyemiz makinenin üzerinde gönderilen strafor köpüğü çıkarmamanızdır. Unutmayın ki yarınlara bırakacağımız yepyeni bir dünyanın temelleri enerji sarfiyatını azaltmaktan geçer.