Kuluçka Makinesi Nedir ?


Olağan süreçte bir civciv embriyosu yaklaşık 21 günde annesinin sağladığı sıcaklık ve nem sayesinde yumurtadan çıkmaktadır. Kuluçka makineleri ise bu süreci yine aynı doğal şartlar altında ve aynı zamanda daha fazla sayıda ( bahsedilen sayı  5000’lere varabilir) daha az iş gücüyle ve de uzun vadede daha az maliyetle gerçekleştirebilir. Böylelikle son zamanlarda Kuluçka Makinelerinin bu denli popüler olmasının sebeplerine de değinmiş olduk.Nasıl Çalışır ? 


Kuluçka makineleri çalışma prensibi olarak bir tavuğun kuluçka süresince yumurtaya sağladığı her türlü koşulu karşılamaktadır. Bu koşullar başlıca şunlardır:

  • Sıcaklık: Sıcaklık bir yumurta embriyosunun gelişimini tamamlamasını sağlamaktadır. Tavsiye edilen sıcaklık değeri ilk 18 gün için 37.6 ila 37.8, geriye kalan son 3 gün ise 37.2 civarlarındadır. Optimal sıcaklık değerinin sağlanamaması halinde yumurtadan çıkım sağlanamayabilir veya en iyi ihtimalle sağlıksız bir civciv çıkımı sağlanmış olur. Bu yüzden sıcaklık kuluçka dönemi  için HAYATİDİR.
  • Nem: Nem yumurta zarının esneyip yumuşamasını dolayısıyla civcivin yumurtadan çıkışını sağlamaktadır. Aksi takdirde zar yumuşamaz ve de civciv yumurtadan gelişimini tamamlamış olsa dahi çıkamaz. Bu sebeple görüyoruz ki sıcaklık kadar nem değeri de civciv çıkımı için HAYATİDİR. Önerilen nem değeri  ilk 18 gün için %50-60, son 3 gün içinse %70-80’dir.
Parçaları Nelerdir Ve Ne İşe Yarar ?  • Fan: Makine içerisindeki nem ve ısıyı eşit şekilde dağıtır.
  • Viyol: Yumurta çevirme işlemini belirlediğiniz saat aralıklarında türüne bağlı olarak otomatik veya yarı otomatik olarak gerçekleştirir.(Tavuklar yumurtalarını günde en az üç kere çevirmektedirler)
  • Nem ve ısı sensörü: Makine içerisindeki ısı ve nem oranını ölçmeye yarar.
  • Termostat: Sensöre bağlı olarak ısı ve nem kontrolünü sağlayıp, ısı ve nem değerlerinin okunabilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Isıtıcı: Kuluçka süresince gereken ısıyı üretir.
  • Su haznesi: Yumurta embriyosunun zarı yırtıp çıkabilmesi için gerekli olan nemi sağlayabilmek adına sıcaklığa bağlı olarak yükselecek nemin sağlanabilmesi için suyun depo edilmesini sağlar.


Yedek parçaların fiyatlarına göz atmak veya satın almak için şu adrese gidin: https://www.berenkulucka.com/YEDEK/yedek-parca


Civciv Yumurtadan Ne Zaman Çıkar ? 

                                                                                                                                   

18 günlük gelişim sürecinin ardından civciv yumurtadan çıkmaya hazır hale gelir. 21 günlük periyodun kalan son 3 günü çıkım süresidir. Ve de makinelerimizde bu süreçte %90’ın üzerinde bir başarı durumu söz konusudur.