Kuluçka Makinesi Yapımı

Bu yazımızda Kuluçka Makinesi nasıl yapılır, Kuluçka Makinesinin yapım aşamaları, Kuluçka Makinesi yapılırken kullanılan malzemeler, evde kuluçka makinesi nasıl yapılır gibi sorulara cevap arayacağız. Yazımıza başlamadan önce eğer Kuluçka Makinelerinin çalışma prensipleri ve önemli detayları için önceki iki makalemizi okumanızda fayda olacaktır. “Kuluçka Makinesi Nedir ?” ve “Kuluçka Makinesinde Sıcaklık Ve Nem Ayarı”.

Kuluçka Makinesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 12V Fan

  • 12V Güç Kaynağı

  • Sıcaklık Kontrol Kartı

  • 220V Röle

  • 60W Akkor

  • E27 Duy 

  • Reosta

  • Strafor Kutu

Bu malzemelerin ne işe yaradığını önceki makalemizde anlatmış bu sebeple burada tekrardan anlatmayacağız. İlgili makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kuluçka Makinesi Yapım Aşamaları 

Aşama 1:

Öncelikli olarak yapılması gereken şey Kuluçka Makinemiz için çıkım sepeti ve yumurta viyolü almaktır. Nedenine gelecek olursak aldığımız ürünler sayesinde Kuluçka Makinesinin ölçüsünü çıkarabileceğiz. Ölçüler aşağı yukarı iki viyöl arası 12-15 cm, viyöl kasa arası ise minimum 10 cm maksimum 20 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Aşama 2:

Bu aşamada Kuluçka Makinemizin kasa seçimini yapacağız. Kasa seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken husus seçilen malzemenin yalıtım konusunda başarılı olup olmadığıdır. Eğer yalıtım konusunda zayıf bir malzeme seçecek olursak bütün Kuluçka Makinesi ve emekleriniz muhtemelen çöpe gidecektir. Böyle bir durumun yaşanmaması adına seçeceğiniz malzemenin yalıtım durumuna güvenseniz dahi kasayı imal ettikten sonra olabildiğince kalın strafor köpüklerle Kuluçka Makinesinin kasasını sarmanız yalıtım hususuna büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Aşama 3:

Öncelikle kasamıza ısı ve nem dengesini ayarlayabilmek adına deneme yanılma yoluyla açıp kapatacağımıza karar vereceğimiz 20-25 civarı delik açıyoruz. Daha sonrasında içerideki nemi sağlayabilmek adına su koyacağımız hazneyi kutumuza yerleştiriyoruz. Ardında ısıyla birlikte sudan yükselen nemi ortama eşit ve ölçülü dağıtabilmek amacıyla kullanacağımız fanımızı hemen su haznesinin üzerine sabitliyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra bize gerekli sıcaklığı üretecek olan ampulümüzü teller yardımı ile fana sabitleyip su haznesinin hemen üstüne suya temas etmeyecek fakat çok yakın olacak şekilde monte ediyoruz.


Aşama 4:

Kuluçka Makinesinin içerisindeki nem ve sıcaklığı ölçebilmek adına sıcaklık kontrol kartımızı rahatça gözlemleyebileceğimiz bir yere sabitleyip gerekli elektrik bağlantılarını yapıyoruz. Ardından viyolümüzü de yerleştirip bağlantısını sağladıktan sonra son olarak yumurtaların durumunu gözlemleyebileceğimiz bir pencere açmaya. Bu pencere için pleksi gibi plastik bir malzeme kullanabilirsiniz. Pleksiyi kutuya montelerken silikon kullanırsanız izolasyon zafiyetini önlemiş olursunuz. En başta açtığımız havalandırma deliklerinde doğru nem ve sıcaklığa varana dek deneye yanıla aç kapa yaparak doğru modellemeyi bulabilirsiniz.