Civciv Bakımı Ve Püf Noktaları

Daha önceki yazılarımızda Kuluçka Makinesi Nedir? ve Kuluçka Makinesinde Sıcaklık ve Nem Ayarı gibi konulardan söz etmiştik bu yazılarda tavsiye edenleri uyguladık her şey optimal olarak ilerledi ve nur topu gibi civcivleriniz oldu. Peki şimdi ne yapacaksınız ? Bir civciv nasıl bakılır ? Çocukluğunuzda pazardan bir liraya aldığınız civcivler gibi onları kaybetmekten mi korkuyorsunuz ? Korkmayın ! Beren Kuluçka her zamanki gibi sizlerle ve size yardımcı olmaya devam etmekte. Öyleyse gelin şimdi bir civciv nasıl bakılır, büyütülür hep beraber öğrenelim.

Civciv Bakımı
Barınma

Civcivlerin bakımı öncelikle bakılacak uygun bir yer oluşturmakla başlar. Çünkü bu minik dostlarımız başka hayvan veya zararlı dış koşullara karşı oldukça savunmasızdır. Bu sebeple onlar için ayarlayacağınız bakım alanı başka hayvanların ulaşamayacağı bir yer veya yerde olmalıdır. Ayrıyeten kendi başlarına kaçıp kaybolmalarını veya kendilerine zarar vermelerini istemediğimizden ötürü kaçamayacakları bir yuva oluşturmak elzemdir.

Sıcaklık

Civcivler minik ve hassas canlılardır. Bunu daha önce söylemiştik lakin tekrarlamakta fayda var çünkü bu noktayı iyi kavrayabilirsek birçok problemi rahatça çözebilirsiniz. Sıcaklık için de bu kaide aynen bu şekilde işler. Onlara bir bebeğe bakar gibi bakmalısınız. Oda sıcaklığında(sabit sıcaklıkta) bastıkları zemine talaş veya benzeri bir malzemeyle örterek en başta ayaklardan soğuk gelmesini önlemiş olursunuz. Daha sonrasında eğer dostlarımızı kutu kafes gibi çevreden hava akışını içeriye alabilecek yerlerde tutuyorsanız etrafı bir bez veya battaniyeyle hava akışından izole etmeniz sıcaklık sorununu büyük ölçüde çözecektir. Dostlarımızın bulunduğu ortamı ilk bir haftada 35 derecede ilerleyen süreçte bu sıcaklığı yavaş yavaş oda sıcaklığına kadar düşürmeniz gerekmektedir.

 

Temizlik

Civcivler yıkanarak temizlenmekten çok memnun kalırlar. Tabi ki bunu akla ilk gelen yoldan hariç olarak bebek şampuanıyla yapmanızı önermeyiz. Yuvalarına koyacağınız fazla derin olmayan bir kap su onların kendi kendilerini temizleme yetileri sayesinde temizlikleri için yeterli olacaktır. Bu özelliğe sahip olmayan istisna civcivler çıkabilir bu korkulması gereken bir durum değildir. Bu gibi durumlarda civciv yetiştirici tarafından dikkatli bir şekilde yıkanabilir.

 

Beslenme ve su

İlk birkaç hafta boyunca civcivleri güvenli bir alanda kontrollü bir şekilde otlamaya bırakmak doğal gelişimleri açısından oldukça yararlı olacaktır. Tabi bu minik dostlarımıza gün içerisinde ekstradan başlangıç yemleri vermeniz gereklidir. Biz insanlarda olduğu gibi civcivlerde hayatlarını devam ettirebilmek için önemli ölçüde suya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple civcivlerimize büyüme ve gelişme dönemlerinde bol bol taze ve temiz su vermemiz gerekir. Bu hassas dönemde yeterli su alamayan civcivler sağlıklı ve verimli bir şekilde büyüyemezler.